Drodzy rodzice!

Mowa w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna. Dzięki niej szybciej i efektywniej porozumiewamy się, uczymy i poznajemy rzeczywistość. Pierwsze lata życia Waszych pociech są decydujące, to właśnie pierwsze 3 - 4 lata są intensywnym okresem rozwoju mowy dziecka. To w dużej mierze od Was zależy w jakim kierunku bedzie kształtowała się mowa dziecka. Oto kilka najważniejszych zasad:

-szybkie pożegnanie z "ulubionym" smoczkiem

-jak najmniej posiłków w formie "papki", więcej pokarmów wymagających żucia, przeżuwania i gryzienia

-nie należy mówić do dzieci zdrobnieniami

- do dziecka zwracamy się jak do dorosłej osoby, bez używania wyrazów w formie dziecięcych przekształceń ( np. pysna ziupka, śłodziutkie ciukerećki)

- rozwojowi mowy sprzyja ruch oraz ćwiczenia manualne rąk

Pamiętajcie! Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo! Dajmy im dobry przykład!

W załącznikach znajdziecie informacje o tym, jak przebiega rozwój mowy w kolejnych etapach życia. Oprócz tego trochę zasad logopedycznych w pigułce oraz zestawy ćwiczeń oddechowych, buzi i języka, które z powodzeniem możecie stosować z dziećmi w domu. Sprawne i wyćwiczone narządy artykulacyjne to podstawa.

Niebawem informacje na temat najczęstszych wad wymowy u naszych dzieci oraz co zrobić, by je przed nimi uchronić.

Joanna Jester

Zabawy oddechowe

Ćwiczenia buzi i języka dla każdego

Przykazania logopedyczne dla rodziców